
Stres a duševná hygiena
Stres a duševná hygiena
Stres je obranná reakcia organizmu a odpoveď organizmu na záťaž. Je to psychický stav človeka, ktorý je buď priamo ohrozovaný alebo ohrozenie očakáva.
Vyvolávačmi stresov sú rozličné ťažko zvládnuteľné životné okolnosti, označované ako stresory – prekvapenie, zľaknutie, radostná či smutná správa.
Typy stresu:
- Pozitívny - rozochvetie pri očakávaní kladne emocionálne nabitej udalosti
- Negatívny – pri nepriaznivých situáciách
- Špecifický - úmyselne vyvolaný, prichádza po ňom uvoľnenie (adrenalínové športy)
Príznaky stresu:
- červenanie sa, potenie, trasenie, bolesti hlavy, silné búšenie srdca, nechutenstvo, nadmerná chuť k jedlu, hryzenie si nechtov
- zmeny nálad, napätie, únava, podráždenosť, plač, strach
- absencia na vyučovaní, vyrušovanie, podvádzanie, agresivita, nespavosť, obmedzenie komunikácie, zhoršenie prospechu
Z dlhodobého hľadiska výskumy ukazujú, že dlhodobý a chronický stres pôsobí ako toxín. Ovplyvňuje naše orgány aj bunky a má negatívny vplyv na naše hormóny, spánok, svaly, metabolizmus, imunitný systém a zápalové reakcie.
Čo pomáha proti stresu?
- relaxácia a meditácia, fyzická aktivita, zmysluplná strava, dostatok spánku, sociálna podpora, plánovanie a organizácia
Duševná hygiena je systém vedecky prepracovaných pravidiel a rád slúžiacich k udržaniu, prehĺbeniu alebo znovuzískaniu duševného zdravia, duševnej rovnováhy. Ide o súbor poznatkov a pravidiel, ktorými sa potrebujeme riadiť, aby sme udržali a posilňovali duševné zdravie a celkovú duševnú kondíciu.
Cieľom duševnej hygieny je poznanie duševných problémov, ich úspešné zvládanie, správne chápanie vplyvu týchto faktorov a hľadanie správnych postojov na ich riešenie a vyrovnávanie sa s nimi.
Metódy duševnej hygieny:
- dostatočný spánok
- vyvážená a zdravá strava
- pravidelný pohyb
- plánovanie
- relaxačné cvičenia